Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

 

        30 Mart 2016 tarihinde hasta kabulüne başlayan Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezimizde hemen hemen her türlü tedavi imkanı sunulmaktadır.Uşak merkezde eski devlet hastanesi yanında bulunan Merkezimiz son teknoloji ve birinci sınıf malzemeleri ile hastalarımızı kabul etmektedir.

 

Uygulanan tedaviler şu şekildedir;

 

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ;

 

Gömülü Diş Çekimi, Preprotetik İşlemler, İmplant Cerrahisi, Temporomandibular Eklem (TME) Hastalıklarının Teşhis ve Tedavisi, Odontojenik Kistlerin Teşhis ve Cerrahi Tedavisi.

 

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE RADYOLOJİSİ;

 

Hastaneye başvuran hastaların ilk muayene olduğu bölüm olan ağız, diş ve çene radyolojisi anabilim dalı, hastaların en uygun şekilde tedavi edilebilmesi için doğru teşhisi koymak için son teknoloji ile donatılmış durumdadır.

 

ORTODONTİ;

 

Genel olarak; çocuklar ve yetişkin bireylerin diş ve çene yapılarında meydana gelen bozuklukların teşhisi, tedavisi ve önlenmesi için uğraşan bir diş hekimliği dalı.

 

PERİODONTOLOJİ;

 

Periodontoloji dişlere ve dişleri destekleyen dokulara ait hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonucu elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir bilim dalı.


CERRAHİ OLMAYAN PERİODONTAL TEDAVİ;

 

Diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirme, dişetindeki iltihabi durumun ortadan kaldırılması veya dokuların ileri periodontal tedaviye hazırlanması amacıyla dişlerin ve dişetlerinin uyuşturularak, dişlerin çevresindeki eklentilerin ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması işlemi. Ağız - Diş Bakımı Eğitimi.


CERRAHİ PERİODONTAL TEDAVİ;

 

(Periodontal flep cerrahisi) Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda dişlerin ve dişetlerinin uyuşturularak dişetlerinin kemik yüzeyi açığa çıkacak şekilde kaldırılıp kök yüzeyi ve iltihaplı dokuların temizlenmesi işlemi. (Gingivektomi ve ingivoplasti) Dişeti büyümelerinin tedavisi amacıyla dişetlerinin uyuşturularak cerrahi olarak uzaklaştırılması ve şekillendirilmesi işlemi. (Frenektomi) Frenulum adı verilen kas bağlantısının normalde olması gereken yere göre dişe daha yakın konumlandığı durumda uygulanan, dişetinin uyuşturularak kas bağlantısının cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemi. (Rezektif ve rejeneratif kemik cerrahisi) Dişeti hastalığının ilerlediği durumlarda periodontal flep cerrahisi sırasında dişlerin çevresindeki kemiğin şekillendirilmesi veya uygun görülen durumlarda kemiğin çeşitli greft materyalleriyle desteklenmesi işlemi. (Yumuşak doku grefti uygulamaları) Mevcut dişeti çekilmesini tedavi etmek veya ileride oluşabilecek çekilmeleri önlemek amacıyla ağzın başka bir bölgesinden alınan yumuşak dokunun tedavi edilecek bölgeye cerrahi işlemle yerleştirilmesi işlemi.

 İMPLANT UYGULAMALARI;

 

Dental implantlar çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleri. Bunlar eksik dişlerin yerine titanyumdan yapılan vidalar.

 

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ;

 

Protetik diş tedavisi, dişlerin şekil, form, renk bozuklukları ve diş eksikliklerinin tedavisi. Fonasyon, estetik ve çiğneme etkinliğinin sağlanmasında etkili bir bilim dalı.

 

KLİNİKTE UYGULANAN PROTEZ ÇEŞİTLERİ;

 

Hareketli Protezler (Parsiyel ve total protezler), Kron Köprü Protezleri (metal destekli, cam seramik, zirkon), İmplant Üstü Sabit ve Hareketli Protez Uygulamaları, Diş üstü Protezler (overdenture), Çene-Yüz Protezleri ( Göz- Kulak Protezleri, Obtüratör, horlama apareyi), Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim yöntemi (CAD-CAM) ile hazırlanan protezler, İnley-Onley Uygulamaları, Laminate Veneer Uygulamaları, Hassas Tutuculu Kron ve Protezler, Post-core uygulamaları, Diş sıkma ve gıcırdatma için hastalara uygulanan koruyucu gece plağı, Çene eklemi rahatsızlıklarının teşhis ve tedavi planlaması, Diş kesmeden köprü yapımına olanak sağlayan adeziv fiber köprü uygulamaları, Geriatri (İleri yaşlı) hastalarının diş eksikliklerinin tamamlanması.

 

PEDODONTİ;

 

(Çocuk Diş Hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalı.


RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ;

 

Kompozit dolgular, amalgam dolgular, laminate veneer restorasyonlar, inley-onley-overlay restorasyonlar, kuafaj tedavisi, vital/devital beyazlatma tedavileri ve diş hassasiyeti tedavisini.


DİŞ HASSASİYETİ TEDAVİSİ ENDODONTİ;

 

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemi.


Oluşturma: 19 Ocak 2018
Dilek ve Şikayetleriniz